Pisaliśmy Wam jakiś czas temu o rodzajach dysków SSD. Wspominając przy tym, że są one lepszą alternatywą dla leciwych konstrukcji typu HDD. Nie wspomnieliśmy jednak czym cechują się obydwa, główne modele dysków na których zapisujemy swoje dane w komputerze. Dzisiaj się na tym pochylimy trochę głębiej kładąc nacisk na ich zewnętrzne modele. Zapraszamy do lektury naszego tekstu.
Rodzaje dysków zewnętrznych
Dyski zewnętrzne często wykorzystujemy z dwóch powodów:
zabrakło nam miejsca na dysku wbudowanym do naszego komputera lub laptopa,
chcemy podzielić się ważnymi, ale bardzo dużymi danymi z naszym współpracownikiem lub znajomym.
Dysk zewnętrzny HDD
Skrót HDD znaczy hard disk drive. Jest to dysk talerzowy, który oparty jest na częściach ruchomych. Odpowiedzialne one są za odczyt oraz zapis plików. Ich wadą jest to, że głowica oraz talerz nie są odporne na uderzenia bądź wibracje. Innym mankamentem w obecnych czasach jest to, że prędkość zapisu plików na tych urządzeniach jest bardzo przeciętny. Natomiast zaletami HDD jest ich stosunkowo niska cena i duże pojemności.
Dysk zewnętrzny SSD
Alternatywą dla zewnętrznych HDD są oczywiście dyski zewnętrzne SSD. Dyski te oparte są na pamięciach flash. Nie posiadają one części ruchome. Daje to duże większe bezpieczeństwo podczas zapisywania plików oraz większą szybkość zapisywania danych. Niestety ma to swoją cenę. Dyski SSD są droższe od dysków twardych HDD.
Jeśli masz dysk twardy HDD bądź SSD, który Ci się popsuł to umów się z nami. Naprawimy go!