9 sposobów aby zadbać o swojego laptopa.

W dzisiejszych czasach, w wielu domach zwykłe komputery zostały zastąpione przez bardziej mobilne i wygodne laptopy. Nawet gracze co raz częściej sięgają po wysokiej klasy laptopy zastępując nimi komputery stacjonarne. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest co raz bardziej przystępna cena tego sprzętu, dzięki czemu więcej osób może sobie na niego pozwolić.

Niestety jak wszystko na świecie, tak i laptopy posiadają wady. Minusem tych urządzeń jest ich awaryjność oraz trudniejsza naprawa. Parę lat temu laptopy składały się z wielu wymiennych elementów. Obecnie często jest to jedna płyta z elektroniką w sklejonej obudowie. Tak jak w wybranych ultrabookach gdzie dysk, ram, procesor i grafika są wlutowane na stałe.

Tak więc warto dbać o swojego laptopa. A jak? Poniżej 9 wskazówek:

1. Unikaj wstrząsów oraz uderzeń

Złe obchodzenie się, wstrząsy i uderzenia mogą zniszczyć podzespoły takie jak dyski twarde HDD. Dyski SSD są bardziej odporne.

2. Trzymaj za środek kiedy zamykasz klapę laptopa

Po co zamykać w ten sposób? Aby nie uszkodzić zawiasów urządzenia.

3. Nie kładź napojów obok laptopa

To raczej oczywisty punkt. Kładąc napój obok laptopa można go szturchnąć i rozlać go na laptop. A jeśli tak się już stanie, to należy szybko wyłączyć go.

4. Uważaj na jakie strony wchodzisz oraz w co klikasz

Dlaczego to takie ważne? Bo często przez takie pomyłki instalujemy na naszym komputerze niechciane oprogramowanie i wirusy. W najlepszym wypadku spowolnią one działanie komputera. W najgorszym przypadku mogą go zniszczyć albo pozbawić Cię oszczędności (poprzez złośliwego wirusa).

5. Uważaj na zasilacz

Warto o nie dbać, aby przez powyginanie kabla nie pękała izolacja. Nie należy też wiginać wtyku zasilania i unikać naprężenia kabla.

6. Dbaj o czystość obudowy i ekranu

Ale czy to takie ważne spytasz? Na przykład okruszki w klawiaturze mogą zniszczyć klawisze. Sam ekran przeczyszczaj specjalnym płynem i ściereczką z mikrofibry, aby nie porysować ekranu.

7. Nie przegrzej go!

Aby nie przegrzać laptopa to przede wszystkim nie wolno kłaść go na kocu, bądź w taki sposób, że blokuje to otworów wentylacyjnych. Ważne jest też, aby po roku użytkowania przeczyścić go, ponieważ może być zapchany kurzem. Lepiej nie robić tego samemu, tylko oddać go do serwisu. Nie polecamy też podkładek chłodzących, ponieważ w większości przypadków nie działają.

8. Nie ładuj ciągle baterii

Może to popsuć baterię, przez co po odłączeniu od zasilania laptopa, może on wytrzymywać dużo krócej na baterii.

9. Unikaj wilgoci i zapylenia

Po co? Aby nie uszkodzić wewnętrznych podzespołów. Zdarzyć się to może ponieważ laptop nie posiada żadnych uszczelnień

A jeśli coś się stanie z laptopem i będzie potrzebna naprawa, to zapraszamy do naszego serwisu. Pomożemy!

3 thoughts on “9 sposobów aby zadbać o swojego laptopa.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *