Zawirusowany komputer to zmora naszych czasów, która psuje nasz sprzęt i nie pozwala nam na nim normalnie pracować. Wirus komputerowy można zdobyć na wiele różnych sposobów. Wystarczy otworzyć zainfekowaną stronę internetową, wiadomość mailową lub pobrać plik z niesprawdzonego źródła. Wszystkie operacje na komputerze, które wykonujemy na niezaufanych stronach w Internecie, mogą być potencjalnym zarażeniem naszego sprzętu szkodliwymi plikami. Jak więc chronić się przed czymś, co może być wszędzie i nie wiemy dokładnie, jak wygląda? Sposobów jest kilka. Najpierw jednak postaramy się szczegółowo wyjaśnić czym dokładnie jest wirus komputerowy, oraz jak naprawić zainfekowany sprzęt.
Co to jest wirus komputerowy?
Wirus komputerowy – program komputerowy posiadający zdolność powielania się tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz tożsamość użytkownika komputera.
Wirusa komputerowego zalicza się do szkodliwego oprogramowania (malware).
Złośliwe oprogramowanie przenosi się przez pliki lub bezpośredni zapis w danym sektorze zewnętrznego nośnika danych (np. dysku twardego lub pendrive). Proces replikacji wirusa komputerowego polega na odpowiedniej modyfikacji zawartości pliku, sektora lub jednostki alokacji oraz przenoszenie ich na inne, niezarażone miejsca w komputerze. Wirusy posiadają umiejętność “chowania się” w normalnych, niezarażonych plikach oraz maskowania się pod postacią standardowych plików.
Oznaki infekcji
Jeżeli z twoim komputerem dzieją się dziwne rzeczy, na które nie do końca potrafisz znaleźć racjonalne wytłumaczenie, być może został zainfekowany wirusem komputerowym. Do takich operacji mogą należeć między innymi:
- nagłe uruchamianie programów na komputerze
- otwieranie się lub zamykanie napędu CD-ROM
- pojawianie się komunikatów, które po zamknięciu wyskakują ponownie i ciężko je zamknąć
- nagłe pojawianie się losowo wybranych dźwięków lub muzyki
- komunikaty zapory systemu o podjęciu próby połączenia się z internetem przez pewne aplikacje, bez inicjowania tej czynności przez użytkownika
- automatyczne wysyłanie zainfekowanych maili bez treści oraz tematu
- brak możliwości załadowania systemu operacyjnego
- spowolnione działanie programów komputerowych
- częste blokowanie się komputera i wyskakujące błędy
- zmiana zawartości folderów i plików, lub ich całkowicie zniknięcie
Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze powyższe problemy mogą oznaczać zainfekowanie komputera wirusem. W przypadku zainfekowanych wiadomości mailowych, przychodzących rzekomo z adresu użytkownika, mogą on być w rzeczywistości wysyłane z innego komputera.
Jak poradzić sobie z wirusem komputerowym?
Jeżeli twój komputer przejawia oznaki chociaż jednego z powyższych błędów, należy:
1. Zachować spokój! Wpadanie w panikę niczego nie zmieni, a przez przypadek możemy usunąć ważne dla nas informacje i pliki w systemie.
2. Odłączyć komputer od internetu i sieci lokalnej.
3. Jeżeli nie można uruchomić systemu z dysku twardego, należy spróbować uruchomić system awaryjnie lub przy użyciu dysku startowego Windows.
4. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek czynności, należy skopiować wszystkie ważne dane na dysk zewnętrzny, tak aby uniknąć ich utraty.
5. Zainstalować program antywirusowy i ściągnąć najnowsze uaktualnienia antywirusowych baz danych (ważne jest, by pobrać aktualizacje z komputera niezainfekowanego, ponieważ każde podłączenie komputera z internetem może skutkować rozprzestrzenianiem się wirusa w sieć i do osób trzecich).
6. Wykonać pełne skanowanie systemu.
Jeżeli nasz program antywirusowy nie znalazł żadnego wirusa, nie ma powodu do strachu. Wystarczy sprawdzić ponownie nasz sprzęt, usunąć wszelkie szkodliwe pliki i oprogramowania, które mogły wywoływać daną usterkę oraz pobrać najnowsze uaktualnienia systemu Windows.
Co jednak zrobić, gdy na naszym komputerze został wykryty wirus?
W przypadku odnalezienia przez program antywirusowy szkodliwego oprogramowania, które niszczy nasz sprzęt, można poddać leczeniu zainfekowane pliki, lecz nie zawsze ta operacja jest skuteczna. Czasami wirus komputerowy może być tak głęboko zakorzeniony w systemie i na dyskach twardych, że zwykłe leczenie i kwarantanna może nie wystarczyć. Dobrym sposobem jest przywrócenie kopii zapasowej dysków, lecz i ten sposób niesie za sobą poważne konsekwencje. Jeżeli zarażona jest partycja głównego dysku, najlepszym sposobem, na pozbycie się szkodnika będzie postawienie od nowa systemu.
Serwis komputerów w Łodzi
Jeżeli posiadasz problem z zawirusowanym komputerem, z którym nie potrafisz poradzić sobie samemu, zapraszamy do kontaktu z naszą miłą i wykwalifikowaną obsługą Pogotowia Komputerowego Łódź. Skutecznie usuniemy wszystkie zainfekowane dane, odzyskamy ważne dla Ciebie pliki i informacje systemowe, a jeżeli usterka będzie wymagała ponownego postawienia systemu operacyjnego, bez kłopotu to zrobimy. Zajmujemy się naprawą laptopów i komputerów stacjonarnych w Łodzi oraz prowadzimy dojazd do klienta na terenie całego województwa łódzkiego. Wszystkich zainteresowanych szybką i fachową naprawą komputerów zapraszamy do kontaktu lub do siedziby naszej firmy przy ul. Legionów 93/95.