W naszym społeczeństwie utarło się przekonanie, że każdy sprzęt umiera lub co najmniej psuje się po skończeniu okresu gwarancyjnego. W tym artykule postaramy się przyjrzeć temu popularnemu twierdzeniu, wymienimy najczęstsze problemy oraz awarie w laptopach, a także podamy sposoby jak sobie z nimi radzić.
Bez wątpienia, każde urządzenie ma swój czas przydatności, stąd też bierze się gwarancja producenta. Zazwyczaj możemy spotkać się z takim scenariuszem, że sprzęt działa w okresie gwarancyjnym na najwyższych obrotach, lecz kiedy gwarancja się kończy, nasze urządzenie umiera śmiercią naturalną. Czy rzeczywiście nowoczesny sprzęt ma krótką żywotność?
Nieprawidłowa eksploatacja to główny powód usterek w laptopach.
Laptopy, to urządzenia elektryczne, których używamy na co dzień do pracy, nauki czy rozrywki. Podróżujemy z nimi, korzystamy z nich w domu, a czasem i zabierzemy je na jakąś imprezę lub do kawiarni. Oprócz problemów software’owych, które często są niezależne od nas, lub wynikają z używania niesprawdzonych źródeł w internecie, pojawiają się także usterki hardware’u, czyli potocznie mówiąc wnętrza komputera i jego obudowy. Jak więc dbać o laptopa, aby nawet po upływie gwarancji, był w świetnym stanie technicznym?
Przede wszystkim, główną przyczyną problemów z laptopem jest nieprawidłowa eksploatacja. Często dbamy o nasz sprzęt kilka miesięcy po jego zakupie, lecz kiedy zaczynamy się do niego przyzwyczajać, nasza uwaga maleje i może to być główny powód zaniedbania. Laptop to świetne narzędzie głównie przez połączenie praktyczności oraz mobilności. Często korzystamy z niego w różnych miejscach i przenosimy go z miejsca na miejsce, nawet we własnym domu. Żeby zachować nasz komputer w dobrym stanie, warto zawsze dbać o to, jak jest on transportowany. Oprócz wyposażenia się w dobrą torbę na laptopa powinno się zawsze zwracać uwagę, czy przy wyciąganiu nie uderzamy obudowy naszego sprzętu. Może to doprowadzić do połamania się osłony laptopa, uszkodzenia matrycy, a w najgorszym wypadku do uszkodzenia części wewnętrznych.
Wstrząsy mechaniczne i niedbałość w przenoszeniu laptopa, może także doprowadzić do uszkodzenia dysku twardego komputera. Dysk mechaniczny jest szczególnie narażony na liczne drgania oraz wstrząsy przy transporcie laptopa, a jego zepsucie może być kosztowne dla użytkownika. Inną popularną usterką laptopów jest problem z zawiasami. Poprzez zbyt mocne odchylanie ekranu pod dużym kątem, zawiasy ekranu mogą pęknąć, co może powodować oprócz estetycznych i funkcjonalnych problemów, także wylanie i wyłamanie się ekranu, co z kolei doprowadzi do niemożności korzystania z laptopa.
Aby uniknąć wyżej opisanych usterek warto zwracać uwagę, jak przenosimy laptopa, zawsze delikatnie odkładać go na swoje miejsce oraz wyposażyć się w dobrą torbę, która jest dobrze dobrana rozmiarowo pod nasze urządzenie i jest wypełniona w środku miękką warstwą ochronną.
Przegrzanie, problemy z zasilaniem i zalanie laptopa
Popularnym problemem, który może wywołać szereg innych jest przegrzanie. Użytkowanie laptopa w różnych środowiskach wiąże się z możliwością dostania się wilgoci, pyłu, sierści zwierząt i kurzu pod obudowę komputera. Wszystkie te elementy mogą blokować przepływ powietrza w układzie chłodzenia i mogą powodować przegrzanie się laptopa. Zaniedbanie czyszczenia komputera może doprowadzić do obniżenia wydajności sprzętu lub nawet do uszkodzenia rdzenia czy płyty głównej. Warto więc co najmniej raz na rok oddać nasz sprzęt do serwisu, aby doprowadzić go do porządku.
Kolejnym popularnym problemem, który uniemożliwia prawidłowe korzystanie z laptopa, jest uszkodzenie gniazda zasilania. Często przez pośpiech wyciągamy na siłę gniazdo, co może wiązać się z bezpośrednim uszkodzeniem wejścia lub samego zasilacza. Aby tego uniknąć, warto zawsze odłączać kabel z uwagą i bez używania siły. Zapobiegniemy wtedy niepotrzebnej usterce, która uniemożliwi nam pracę na laptopie. Jeżeli w naszym komputerze popsuło się gniazdo zasilania, należy oddać sprzęt do serwisu, gdyż wejścia są często lutowane do samej płyty głównej.
Ostatnim i chyba najbardziej powszechnym problemem związanym z używaniem laptopa jest zalanie. Często korzystając z laptopa, lubimy popijać ulubione napoje lub kawę, a przez chwilę nieuwagi mogą one zostać wylane na nasz sprzęt. Aby tego uniknąć, warto zawsze stawiać płyny poniżej poziomu przeznaczonego na użytkowanie laptopa. Jeżeli jednak, mimo naszych starań, nasz komputer zostanie zalany, należy jak najszybciej wyjąć baterię, otworzyć laptopa i postawić go do góry nogami, tak aby płyn wyciekł, zamiast wnikać do wnętrza. Nawet po osuszeniu, nie włączajmy laptopa, aby zobaczyć czy działa. Jak najszybciej powinniśmy oddać sprzęt do serwisu, w celu poprawnego i dokładnego osuszenia całego wnętrza i jego komponentów.
Serwis laptopów i komputerów w Łodzi.
Jeżeli Twój laptop nie funkcjonuje tak jak powinien, zapraszamy do naszego serwisu komputerów i laptopów w Łodzi. Dojeżdżamy na teren całego województwa łódzkiego, profesjonalnie naprawiając i rozwiązując wszystkie wymienione wyżej problemy i nie tylko. Zawsze jednak warto dbać o swój sprzęt i regularnie oddawać go do serwisu, kiedy jeszcze posiadamy gwarancje producenta. Zadzwoń pod numer 797 778 721 lub odwiedź nasz serwis przy ulicy Legionów 93/95 w Łodzi.