Jak skutecznie przyśpieszyć połączenie internetowe?

Pogotowie komputerowe Łódź – Przyśpiesz swój internet!

Na jakość połączenia internetowego w naszym komputerze może wpływać wiele czynników. Od szybkości pakietu, używanego routera, oprogramowania, do problemów w systemie operacyjnym. Możesz mieć łącze o prędkości pobierania 150 Mb/s, a w praktyce korzystać tylko z 50 Mb/s. Wina nie zawsze leży po stronie operatora, choć zdarzają się przypadki, że dostawcy internetu celowo zaniżają jego szybkość. Jeżeli nie jesteś zadowolony z Twojego połączenia internetowego, zanim zgłosisz reklamacje, warto sprawdzić, czy wina nie leży po twojej stronie. Jeżeli chcesz skutecznie przyśpieszyć działanie internetu w Twoim komputerze, zapraszamy do lektury.

Sprawdzenie obecnej prędkości

Wielu operatorów internetu udostępniają na swoich stronach testy prędkości internetu. Narzędzia takie znajdziemy między innymi na stronach Orange, Netia, UPC czy Vectra. Zapewniają one dosyć podobne wyniki i są wiarygodne, niemniej jednak największą popularnością wśród pracowników lokalnych dostawców internetu cieszy się strona www.speedtest.net.

SpeedTest.net to usługa internetowa, która zapewnia bezpłatną analizę szybkości łącza internetowego, która występuję także w wersji na smartfony. Serwis ten sprawdza szybkość pobierania oraz wysyłania danych, a także opóźnienia (PING), które przy tym występuję. Zalecamy wszystkim ciekawym szybkości swojego internetu wykonanie tego testu.
Jeżeli przeprowadzony przez Ciebie test odbiega od deklarowanej szybkości łącza internetowego, możesz w tym celu wykonać kilka kroków opisanych poniżej, dzięki którym połączenie powinno przyśpieszyć.

Instalacja najnowszych sterowników

Często problem z szybkością internetu może być związany z nieaktualnymi sterownikami karty sieciowej. W tym celu warto zacząć od instalacji najnowszych sterowników karty sieciowej oraz oprogramowania firmware do routera. W obu tych przypadkach aktualizacje znajdziesz na stronach producentów.

Wyłączenie wszystkich programów działających w tle, a używających internetu.

Bardzo dużym obciążeniem nie tylko dla komputera, ale także łącza internetowego mogą być wszystkie programy, które działają w tle. W tym celu należy uruchomić Menadżera zadań (ctrl+alt+delete) i sprawdzić, czy któryś z programów nie wykorzystuje zasobów sieci. Następnie wyselekcjonować ważne oraz mniej ważne procesy, które możemy zamknąć, odciążając nasze połączenie internetowe.

Sprawdź swój router

Jednym z najczęstszych powodów powolnego połączenia internetowego może okazać się router. Wbrew pozorom, jego umiejscowienie nie jest bez znaczenia. Router warto postawić na wysokiej półce, w pokoju, w którym najczęściej korzystamy z naszych sprzętów łączących się z internetem. Na powolne połączenie mogą mieć wpływ np. grube ściany mieszkania lub ilość urządzeń do niego podłączonych. Nowoczesne routery, przystosowane są do pracy na wiele urządzeń, lecz te starsze mogą mieć z tym problem. Jeżeli Twój router lata swojej świetności ma już dawno za sobą, warto rozważyć kupno nowego, który na pewno poprawi szybkość połączenia internetowego.

Konfiguracja routera

Aby poprawnie skonfigurować router, należy udać się do panelu administracyjnego, a następnie do zakładki odpowiadającej za ustawienia sieci bezprzewodowych. Będąc tam, wybierz ustawienia manualne i wskaż, aby połączenie Wi-Fi było realizowane zgodnie z najszybszym standardem (obecnie jest to standard 802.11, lecz niektórzy użytkownicy korzystają już z 802.11ac). Następnie zamiast ustawienia domyślnego „zróżnicowane” wybierz standard najszybszy. Zmień także zabezpieczenia sieci. Z WPA/WPA2 PERSONAL na WPA2 Personal. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze i nie ma ograniczonej szybkości transmisji danych do 54 Mb/s. Warto także, przestawić częstotliwość routera z 2,4 GHz na 5 GHz (tylko w przypadku gdy router jest dwupasmowy). Częstotliwość 5 GHz jest w naszych czasach zdecydowanie mniej zatłoczona przez inne sprzęty korzystające z internetu, co może okazać się strzałem w dziesiątkę i znacznie zwiększyć szybkość twojego internetu.

Pogotowie komputerowe Łódź

Pogotowie Komputerowe Łódź

Jeżeli nadal posiadasz problemy z jakością łącza internetowego i jesteś niezadowolony z jego szybkości, zalecamy udać się do dostawcy usług internetowych, gdzie będą mogli Państwo złożyć reklamacje lub uzyskać inne porady, które pozwolą zwiększyć szybkość internetu. Zachęcamy również do kontaktu z nami. Pomożemy przywrócić Państwa komputer do optymalnego stanu użytkowania oraz przyśpieszyć połączenie internetowe w domu. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *