Ochrona i odzyskiwanie danych

Jednym z największych problemów, które mogą się zadziać każdemu właścicielowi komputera jest utrata cennych danych. O ile nie są to nie są ważne dane to strata ich nie jest dotkliwa. Problem jest wtedy kiedy posiadane na dysku pliki są bardzo ważne i nie można ich przywrócić na innym komputerze np. faktury wygenerowane w aplikacji do tworzenia i przechowywania faktur w chmurze. Co zrobić, żeby uniknąć takich problemów z utratą danych?

Rób kopie swoich danych.

Popsucie się dysku może być czymś niespodziewanym. Dlatego warto przechowywać kopię ważnych danych na nośnikach zewnętrznych lub w chmurze. Google Dysk pozwala np. przechować u siebie aż do 15 gb plików nie płacąc za to ani grosza. Innymi miejscami w których można przechowywać pliki takie jak zdjęcia, faktury czy filmy można trzymać są Dropbox lub OneDrive. Dobrze jest umieszczać swoje pliki w dwóch kopiach, na dwóch różnych platformach. Inną opcją, o której wspomniałem wyżej, na której można przechowywać swoje dane są dyski wymienne lub pendrive’y. Trzeba jednak pamiętać, że i one ulegają uszkodzeniu.

Warto też pamiętać o zabezpieczeniu antywirusowym

Jednym ze sposobów, które mogą zniszczyć nasze dane są wirusy komputerowe. Więcej o nich pisaliśmy w jednym z poprzednich postów. Tam też możecie przeczytać o przykładowych programach antywirusowych. Warto mieć zainstalowane takie oprogramowanie na swoim komputerze gdyż pomaga wychwycić oraz usunąć wirusy usuwające dane lub niszczące dyski.

Innym zagrożeniem mogą być hakerzy. Jak się przed nimi bronić? Po pierwsze wymyślać i ustawiaj trudne hasła do ważnych dla Ciebie witryn. Mam na myśli zwłaszcza konta bankowe. Po drugie nie udostępniaj swoich wrażliwych danych w internecie tak, aby mogły wpaść w niepowołane ręce. Nie zapisuj ich również w swoim smartfonie czy komputerze.

Awaria sprzętu

Ale co zrobić jak nie zachowaliśmy kopii swoich danych, a dysk Twojego komputera uległ uszkodzeniu? Możesz na przykład naprawić go na własną rękę – oczywiście jeśli znasz się na tym. W innym przypadku nie polecamy czegoś takiego. Można też odzyskać dane poprzez specjalistyczne oprogramowanie. Nie jest one jednak gwarantem odzyskania danych.

W przypadku popsucia się dyski twardego zalecamy oddać go w ręce fachowców, którzy profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem danych. Osoby zajmujące się tym zawodowo zdołają odzyskać dane nie tylko z mechanicznie popsutego nośnika, ale również w kwestiach związanych z softem.

Jeśli zdarzył Ci się taki problem to zapraszamy do kontaktu. Przywieź do nas swój sprzęt, a my na pewno pomożemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *