Rodzaje dysków SSD

Co raz popularniejszymi formami pamięci w naszych komputerach są dyski SSD, które wypierają dyski twarde tzw. dyski HDD.

A czy wiecie, że jest kilka rodzajów dysków SSL? Można je podzielić ze względu na rodzaj użytych kości pamięci od ich produkcji. Są to SLC, TLC i MLC. Czym charakteryzuje się każdy z nich? Co oznaczają ich skróty? Zaraz odpowiemy na te pytania.

SLC

Jednym z rodzajów dysków SSD jest SLC. Jego nazwa to skrót od angielskiego Single Level Cell.

SLC charakteryzuje się tym, że każda „komórka” przechowuje pojedynczy bit informacji. Daje to największą wydajność i oraz najwyższą trwałość. Trzeba jednak pamiętać że dyski SSD tego typu są najdroższe, a ich miejscem wykorzystania są serwery.

TLC

TLC to Triple Level Cell. Znaczy to tyle, że istnieje możliwość zapisywania do trzech bitów, dzięki czemu można zwiększyć pojemność kości bez zmiany jej rozmiaru. Cenowo ta technika jest najtańszą, ale nie przeszkadza to, aby prędkość odczytu i zapisu danych była zadowalająca. Niestety stosunkowo niska cena powoduje, że sposób przechowywania danych w komórkach są najmniej trwałe.

MLC

Skrót MLC pochodzi od angielskiego Multi Level Cell. Technika ta umożliwia zapisanie w pojedynczych komórkach dwóch bitów, dzięki czemu otrzymujemy wysoką prędkość zapisywania i odczytu danych.

Jeśli chcesz zainstalować w swoim komputerze dysk SSD, to skontaktuj się z nami. Pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *