Jakiś czas temu pisaliśmy o zakładaniu sieci komputerowych. Ale na pewno są tacy wśród Was, którzy zastanawiają się czym jest sieć LAN? Jest to sieć komputerowa, która łączy komputery na określonym obszarze takim jak np. blok czy szkoła. Może być ona wydzielona zarówno fizycznie, jak i logicznie w ramach innej sieci. W porównaniu do sieci WAN, sieć LAN ma wyższy wskaźnik transferu danych oraz mniejszy obszar geograficzny. Pierwszą komercyjną siecią LAN była ta założona w w 1977 roku przez korporację Datapoint dla jednego z banków w Nowym Jorku. Była to sieć w standardzie ARCNet. Obecnie najpopularniejszymi technologiami sieci LAN są Ethernet oraz wi-fi. Każda sieć LAN powinna cechować się poniższymi parametrami:
- skalowalność,
- nadmiarowość,
- wydajność,
- bezpieczeństwo,
- łatwość utrzymania i zarządzania.
Cechy sieci LAN
W tym akapicie opiszemy każdą z cech sieci LAN:
- skalowalność – pozwala to na proste i nie potrzebujące wysokich kosztów rozbudowanie sieci. Kiedy mówimy o skalowalności? Jeśli można podłączyć kolejnych użytkowników do sieci bez ingerencji w jej logikę.
- Nadmiarowość – w przypadku tej cechy mówimy o założeniu, że będzie wykorzystywana większa liczba urządzeń aktywnych niż wymagana jest w chwili obecnej.
- wydajność – cecha, która mówi o szybkim oraz wydajnym działaniu sieci. W dzisiejszych czasach wystarczający standard to FastEthernet, który oferuje transfer 100 Mb/s, jeśli jedna potrzebna jest większa przepustowość to zaleca się wykorzystanie GigabitEthernet o przepustowości nominalnej 1000 Mb/s.
- bezpieczeństwo – jest to najważniejsza cecha. Sieć LAN musi zostać skonstruowana w taki sposób, aby żadna, nie pożądana osoba nie mogła się do niej dostać (również w rozumieniu fizycznym – sprzęty po prostu muszą usytuowane być w miejscu niedostępnym dla osób postronnych)
- łatwość utrzymania i zarządzania – ostatnia cecha mówi o odpowiednim umiejscowieniu elementów sieci, ich dokładnym opisie i dokumentacji. Dzięki temu będzie można dokonywać konserwacji sieci oraz szybko odnaleźć w niej usterki.
Zapraszamy też do przeczytania naszego wpisu o zakładaniu sieci internetowej oraz do kontaktu jeśli potrzebujecie ja założyć ją u siebie w domu lub firmie. Zapraszamy!