Naprawa płyty głównej – co musisz wiedzieć?

Płyta główna jest najważniejszą częścią każdego komputera. To do niej podłącza się pozostałe podzespoły takie jak pamięć RAM, procesor, kartę graficzną czy dźwiękową umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. Na płycie głównej znajdują się również m.in. BIOS, mostki – północny oraz południowy.. Zazwyczaj kiedy myślimy o popsutym komputerze myślimy zupełnie o czymś innym. Monitor, karta graficzna – tak, ale płyta główna to nie jest część urządzenia o którym myślimy, że może ulec uszkodzeniu. A tak niestety tak jest. Płyta główna komputera to w ogóle bardzo ciekawy podzespół. Zapominamy o nim często podczas zakupu komputera, przez co skupiamy się na wydajnym procesorze, sporej ilości RAM i nowoczesnej karcie graficznej, wybierając najtańszy model płyty, co zmniejsza wydajność innych komponentów komputera.

Kiedy wiemy, że płyta główna jest uszkodzona?

Wstajesz rano, chcesz włączyć swój komputer, a on się nie uruchamia. Nie wiesz co to może być – karta graficzna, procesor? A może to właśnie płyta główna się w nim popsuła? Jeśli widzisz w swoim komputerze poniższe objawy to jest prawdopodobieństwo, że to właśnie płyta główna uległa uszkodzeniu. Objawy tymi mogą być m.in.:

  • nie możesz uruchomić laptopa/komputera,
  • system samorestartuje się,
  • są problemy z wyświetlaniem obrazu,
  • komputer wyłącza się w czasie pracy,
  • są problemy z ładowaniem baterii,
  • nie działają złącza USB, HDMI lub inne,
  • są problemy z klawiaturą,

Dwa problemy, które często naprawiamy na płycie głównej?

Jeśli chodzi o naprawę płyty głównej to najczęściej są dwa problemy, które siię naprawia. Są to:

  • układy BGA – wymiana polega na reballingu układu – cały proces wykonywany jest przy pomocy specjalistycznego urządzeń dzięki którym układ zostaje usunięty z płyty głównej oraz ponownie do niej przylutowany. Do montażu wykorzystuje się kulki ołowiane, które gwarantują lepsze połączenie układu,
  • układy KBC – są one ręcznie (mają nawet 176 nóżek), co wymaga dużej biegłości. Po wlutowaniu tych układów wykonywana jest inspekcja wizyjna za pomocą mikroskopu.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w naprawie komputera lub laptopa to zapraszamy do kontaktu się z nami. Na pewno coś zaradzimy. Serdecznie zapraszamy do wejścia na stronę kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *