Przyspieszenie i optymalizacja systemu operacyjnego

Wolny laptop ? Komputer zamula? – Jak przyspieszyć laptopa?

Każdy przez to przechodził. Sprzęt, który na samym początku działa bardzo sprawnie nagle gubi gdzieś swoją prędkość. Osiągi spadają, a laptop ma coraz większy problem z szybkim wykonywaniem podstawowych zadań. Oczywiście, możesz w tym momencie spisać na straty swój komputer czy laptop i zainwestować pieniądze w nowy sprzęt, tyle że wiąże się to  nierzadko z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Sądzimy, że możesz tego uniknąć. Jeśli optymalizacja komputera jest Ci obca to przybliżymy Ci kilka sposobów jak naprawić twój sprzęt. Nasz serwis od dawna ma do czynienia z takimi zagadnieniami, pokażemy Ci kilka sztuczek, które mogą przyspieszyć twój laptop i komputer.

W pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować czy w autostarcie systemu operacyjnego nie ma oprogramowania zbędnego, które niepotrzebnie wydłuża czas startu systemu i niepotrzebnie zabiera moc obliczeniową i pamięć urządzenia.

W systemie operacyjnym Windows 7: 

Należy kliknąć ikonę Start i wpisać polecenie “msconfig”, zatwierdzamy enterem, przechodzimy do zakładki “uruchamianie” i odznaczamy programy z których nie korzystamy. Po wszystkim uruchamiamy ponownie komputer.

W systemie operacyjnym Windows 10:

Klikamy prawym przyciskiem myszy na pasek systemowy, wybieramy “menedżer zadań” przechodzimy do zakładki “uruchamianie” klikamy prawym przyciskiem na zbędne programy i klikamy wyłącz. Operację powtarzamy dla każdego z programów, po wszystkim uruchamiamy ponownie komputer.

Komputery i laptopy zaczynają zwalniać wskutek uszkodzeń nośnika danych. Dysk twardy to rzecz eksploatacyjna, która z czasem się zużywa. Uszkodzony dysk, który ma spadki prędkości z miejsca kwalifikuję się do wymiany, nie ma co zwlekać bo taki nośnik w każdym momencie może zakończyć swoje życie pozbawiając nas dostępu do danych. Stan naszego dysku twardego możemy zweryfikować darmowym programem “HD Tune”, po przeprowadzeniu testu prędkości odczytu będziemy wiedzieć czy nasz dysk trzeba już wymienić. Jeżeli widzimy dziwne spadki prędkości podczas testu odczytu, bądź program wskazuję na uszkodzenie nośnika nie ma co zwlekać. Należy go niezwłocznie wymienić.Wymiana dysku na nośnik klasy SSD, czyli dysk elektroniczny znacznie przyśpieszy prędkość działania sprzętu, producenci najczęściej mówią o nawet 8-krotnie większej prędkości niż przy dyskach starego typu HDD, czyli dyskach mechanicznych. Wymiany dysku można dokonać w naszym serwisie, gdzie przy okazji zweryfikujemy stan twojego sprzętu i sprawimy, że znów zacznie działać jak nowy.

Wolny laptop, wolny komputer – przyspiesz laptopa, przyspiesz komputer

Kolejnym ze sposobów, które mogą znacznie odmulić twój sprzęt jest pozbycie się złośliwego oprogramowania – wirusów. Programy tego typu potrafią skutecznie pochłać moc obliczeniową urządzenia i zapychać jego pamięć. Przez to laptop jest spowolniony. Żeby sprawdzić czy twój laptop jest zagrożony możesz skorzystać z darmowych programów antywirusowych. Pozostawiają one natomiast często zbyt wiele do życzenia. Dlatego najwłaściwiej jest zweryfikować stan komputera za pomocą oprogramowania specjalistycznego. W tym celu sprzęt należałoby powierzyć w ręce fachowca, który przeanalizuję w jakim stanie jest urządzenie. W naszym serwisie w Łodzi przykładamy dużą uwagę do tego żeby każdy przekazany sprzęt w ręce klienta był sprawdzony i bezpieczny.

Kolejną dobrą metodą na optymalizację systemu jest skorzystanie z programów optymalizujących takich jak Ccleaner, program w szybkim czasie pozbywa się z większości śmieci pozostawionych na dysku po programach, które już dawno sami usunęliśmy, usuwa również pliki tymczasowe, które niepotrzebnie zajmują pamięć na dysku twardym. Program potrafi również optymalizować rejestr co może dodatnio przełożyć się na tempo działania laptopa i komputera.

W przypadku laptopów warto również ustawić domyślny plan zasilania jako “wysoka wydajność”, żeby to zrobić wystarczy wpisać w pasku uruchamiania “opcję zasilania” i wybrać plan “wysoka wydajność” wtedy mamy pewność, że praca naszego urządzenia nie będzie ograniczana przez oszczędność baterii.

Mam nadzieję, że przedstawienie tych kilku prostych metod pomoże was przyśpieszyć wasze sprzęty. Jeżeli rzeczy o których wspomniałem w tekście nie przyniosą oczekiwanego rezultatu zapraszam do naszego serwisu w Łodzi, gdzie pomagamy doprowadzić każdy ze sprzętów do maksimum jego możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *